Konvenční prášek na praní versus ekologický

Návrh bez názvu_1
Ráda bych s vámi sdílela informace, jelikož sama peru a používám už jen ekologickou drogerii několik let a sem tam mi chyběli informace a pádné argumenty, proč používám ten ekologický prací gel místo konvenčního prášku na praní.
 
KONVENČNÍ PRACÍ PROSTŘEDKY
Ano, všichni jsme určitě zaslechli, že konvenční prášky obsahují syntetické složky, které znečišťují přírodu. A které to tedy vlastně jsou?
Třeba fosfát, o tom jsme už slyšeli. Fosfát, jakmile se dostane do vod, přehrad, řek atd., způsobí „vykvétání“, takže se v nich nedá koupat, a potíže způsobí i při úpravě vody na pitnou.
Takže rozhodně vybrat prášek bez obsahu fosfátu, a pokud to není na obalu uvedeno, s největší pravděpodobností fosfát obsahuje.
V médiích nás neustále masírují reklamami o jednodušším a nejúčinnějším a nejvoňavějším způsobu praní, vyvíjejí stále lepší a vychytanější prací prášky, kapsle, gely. Ale když na to nahlédneme naším selským rozumem, tak je jasné co vše asi obsahují.
 Jedná se o sofistikované chemické směsi ropných látek a enzymů, změkčovače (fosfáty), rozjasňovače (chlór), pěnidla a syntetické parfémy.
Dále na prádlo naneseme další chemickou vrstvu aviváže. A takto vyprané a navoněné prádlo nosíme na sobě 24h denně.
V přírodě nejsou rozložitelné, takže se nám vsáknou do půd, putují do spodních vod a zase přirozeným koloběhem se nám dostanou do našeho organismu.

 

EKOLOGICKÉ PRACÍ PROSTŘEDKY

Zajímavé je, že běžně ušpiněné prádlo totiž velkou část z látek obsažených v běžných pracích prostředcích k vyprání nepotřebuje. Ve skutečnosti stačí jen voda a mechanické tření (kterému v pračce dochází), při kterém se částečky špíny lépe uvolní. Pokud je prádlo silně znečištěné, pak by měl přijít na scénu prací prášek (gel, mýdlo atd.)
A co tedy ty ekologické prací prostředky, co je na nich tak vyjímečného?
Ty by právě měly obsahovat látky odbouratelné biologickou cestou – biologicky rozložitelné. Nezatěžují tak přírodu. Nedráždí pokožku, mohou tedy používat i lidé s ekzémy a různými alergiemi.
To znamená např. prací sodu, nastrouhané mýdlo, silikáty (křemičitany = kyslíkaté sloučeniny křemíku), kvasný líh (získává se destilací a rafinací zkvašené zápary z cukrové řepy), éterické oleje dle možností, ty prádlo ovoní a lidem s ekzémy tolik nevadí. Extrakty z mýdlových ořechů (př. prací gely z mýdlových ořechů), případně bělidlo (perkarbonát sodný) a aktivátor bělidla (TAED) a další.
 
Pokud si stále ještě nejste jistí, že chcete používat ekologické prací prostředky, zkuste se alespoň trošičku zajímat a sáhněte po pracím prášku, který neobsahuje fosfáty. Pokud nutně potřebujeme bělicí prášky, kupte místo těch s chlorem dražší s aktivním kyslíkem, které jsou k životnímu prostředí o něco šetrnější.
Dále hledejte nápis, že všechny složky jsou biologicky odbouratelné dle norem OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), což sice není úplně ideální stav, ale rozhodně plus.
A velký pozor, to že je na obalu uvedeno, že se jedná o ekologický produkt, neznamená to ještě, že je opravdu jen ekologický. Může obsahovat jen nějakou ekologickou složku a jinak ostatní složení zůstává stále syntetické.
 
Pokud se rozhodnete vyměnit syntetiku za ekologii, přeji vám mnoho úspěchů. Příroda, naše děti, naše těla Vám za to poděkuji. (Na neverbální úrovni)srdce
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.